top of page

dora

divadelný súbor naboso

  povedali o inscenácii 

"užívala som si to... a prekvapovalo ma to...a pozitívne... krásny starodivadelný svet okorenený súčasnom a súčasne sa dotýkajúci... zážitok všetkých zmyslov... aj nezmyslov... zľahka a nenásilne prehovárajúci do duše...nenormálne dobrá atmosféra - nápad s niekoľkými obrazmi prebiehajúcimi súčasne a ja si môžem vybrať a poskladať vlastné vnemy a pocity... živý organizmus...som poctená, že som mohla zrobiť pieseň... čarokrásne... a aj v nedokonalosti dokonalosť... to je moje krédo... ďakujem,  nech žije Dora..."

Mgr. art. Zuzana Strnátová a zároveň aj autorka hudby k inscenácii

"Inscenácia Dora zobrazuje dva svety, svet bohýň, svet čarov, byliniek a mesačných rituálov, dedinu Žítkovú a svet atmosférou celkom opačný, svet socialistického dievčenského internátu. Inscenátori si k zobrazeniu týchto svetov zvolili veľmi funkčne i dve inscenačné metódy. So Žítkovou sa spájali podmanivé obrazy, zjavili sa tancujúce kožušinové masky, obnažené telá žien, horiace sviečky, bublanie omamného nápoja, zatínanie sekery, spevy žien sprevádzané hrkaním makovíc, úlomky svetla z visiacich rozbitých zrkadiel... Tento svet dominuje v javiskovom obraze. V deji a v stavbe situácií dominuje svet internátu, svet teenageriek, vtipných, drsných, naivných, manipulatívnych, ustráchaných... Mizanscény hereckého konania stavané v duchu antiiluzívnosti v kombinácii s obrovskou autenticitou a spontaneitou herečiek tvorili fascinujúce divadlo, kedy sa človek nadchýňa, teší na každú ďalšiu replik, snaží sa ukradnúť zo simultánne ponúkaného množstva hereckých kreácií čo najviac momentov. Obrovskú silu, energiu a životnosť týchto obrazov sa snaží vyvážiť Dora vstupmi do jej vnútorného sveta, do sveta jej vnútorných túžob a zápasov. Pri scénach dievčat z internátu aktivizujú tvorcovia hlavu diváka, pri scénach s fokusom na Doru sú situácie stavané smerom k prežívaniu diváka. Vnímať tu snahu preniesť emóciu Dory do publika. Na škodu inscenácie však ostáva často len pri deklamačných výkrikoch, recitátorskom prejave, v ktorom dominuje opis a odstup bez vnútorného prežitku. Takto vystavané situácie spojenie a zžitie sa s Dorou nepodporujú. Vnútorný zápas Dory, jej prirodzená hrdosť na svoj pôvod a túžba patriť do spoločenstva dievčat ostáva len v texte, herecky sú tu ešte teda isté rezervy. Nejasnou ostáva aj situácia, kedy Dorin brat Jakub paroduje neprajníkov bohýň. Zdalo by sa možno šťastnejšie hercovi na javisku nájsť uplatnenie inak, mimo jeho javiskovú postavu, teda inou hereckou prítomnosťou. Scéna nadávania bohyniam pôsobí mätúco, z hľadiska stavby inscenácie nie nevyhnutne a trochu ako snaha dať hercovi viac priestoru v hre, ktorá jeho postave nedáva mnoho príležitostí. Istá absencia skutočného ľudského citu, ktorá by sa žiadala u Dory, je v inscenácii nečakane zastúpená jej bratom v úvodnej scéne po zabití hada a v scéne kedy sa s Dorou ide zblížiť jedna z dievčat. Predstaviteľka tohto dievčaťa Uliana Semenová vložila do tejto scény toľko nehy a skutočnej živej pozornosti, že v hľadisku zastal čas a napätie sa dalo krájať.

Rezervy je možné nájsť ešte v temporytme inscenácie, čo je ale celkom prirodzená daň za improvizáciu. Neznamená to sa improvizácie vzdávať, naopak tvorí podstatnú zložku inscenácie, je to skôr len výzva popracovať so súborom ešte na cvičeniach a etudách, kde sa budú učiť cítiť a vnímať stavbu situácie, aby sami vedeli nájsť správny čas pre jej zakončenie.

Inscenácia Dora je zážitkom plnohodnotným divadlom plným farieb, vôní, z ktorého odchádza divák doslova nasiaknutý. Autorský kolektív si zaslúži rešpekt a obdiv a je viac ako isté, že nás tieto mladé ženy a muž, plus muž v pozadí, ešte budú v umeleckom svete tešiť a prekvapovať."

Mgr. art. Et. MgA. Daniela Evjaková, PhD.

 "Dora... šuchot sukní, vetvičiek, bosých nôh, voda, niečí pevný krok, niečí hvizd, kradmé tiene, voňajú bylinky...neviem aké...ak by som vedela podľa vône, musela by som byť Dorou... byť Dorou je ťažké... voľakedy tam na kopcoch, na Žitkove... ale aj teraz, tu, na scéne...cítime to napätie, to vibrovanie... triašku v tele, ten horúci dych... dotyky tých 10 dievčat a jeden mladý muž na javisku o tom niečo vie... vedia, aké ťažké je byť Dorou, niesť svoj osud vo svojich detských... dievčenských... ženských rukách... držať a nepustiť, aj keď ti strčia hlavu do vedra plného studenej vody, aj keď ti napľujú do hrnčeka, z ktorého sa chceš napiť, aj keď musíš mlčať, keď sa ti chce kričať, aj keď musíš držať ruky pred sebou nekonečne veľa dlhých minút, hodín, dní na skúškach súboru... aby sme my, diváci, dostali ten dar...aby sme mohli zažiť a uveriť bez tých nekonečne dlhých držaní rúk pred sebou, lebo to súbor urobil za nás... aby sme my mohli vedieť, aké je to byť Dorou..."

Mgr. Marica Šišková

 "Kniha Kateřiny Tučkovej Žítkovské bohyně o ženách z juhomoravských kopaníc, ktoré dokážu vďaka „bohovaniu“ pomáhať ľuďom, sa napriek špecifickej téme stala bestsellerom. Fascinácia svetom bohýň neobišla ani divadlá – predlohu adaptoval napríklad známy slovenský režisér Dodo Gombár v Mestskom divadle v Brne, u nás vzniklo tiež pohybovo-tanečné spracovanie pod názvom Bohovanie v réžii Jara Viňarského. Súbor Naboso sa tak svojou inscenáciou prispel k línii adaptácií dnes už
kultového románu, pričom zároveň siahli aj po knihe, ktorá tej známejšej verzii príbehu predchádzala – viac historickej a faktografickej publikácii Jiřího Jilíka Žitkovské čarování. Z príbehu Dory Idesovej, netere jednej z bohýň, ktorá sa v Tučkovej príbehu ako výskumníčka vracia k svojim koreňom, inscenátori vyňali predovšetkým časť o jej trpkej mladosti na internáte, kde bola pre svoju inakosť šikanovaná. Bola to logická dramaturgická voľba, vďaka ktorej sa herečky mohli ľahšie identifikovať so stvárňovanými charaktermi, dievčatami v ich veku. Na druhej strane touto voľbou sa do úzadia dostali iné motívy, čomu sa však pri dramatizáciách nedá vyhnúť, preto sa často objavuje výčitka o nepostihnutí ducha predlohy, ktorej sa ale tu chcem vyhnúť. Dora je svojbytné dielo a netreba ho zbytočne porovnávať s predlohami, mohlo by ale byť užitočné pozrieť sa na to, ako voľba motívov drží pokope v rámci jeho vlastnej vnútornej štruktúry. Tu už narážame na isté nedôslednosti či nejasnosti. Svet mágie, do ktorého ako diváci vstupujeme aj vďaka istému ceremoniálnemu prológu (vstup cez zákulisie, rituálne úkony v úvode) relatívne rýchlo opustíme a in medias res sa ako diváci a diváčky stávame pozorovateľmi a pozorovateľkami života na internáte, ktorý opúšťame len keď sa
hlavná postava Dora ponára do spomienok na svoje detstvo v spoločnosti bohýň. Na rozdiel od knihy, v ktorej sa už dospelá Dora vydáva po stopách svojej minulosti a odhaľuje tajomstvá generácií bohýň, do inscenovaného príbehu presakuje tento svet aj Dorina minulosť viac v náznakoch a symboloch rodinnú anamnézu predstavuje sekera, ktorá sa zatne do kláta (Dorin otec zabil matku sekerou), niekedy niektorá z dievčat prehovorí ako kňaz Jozef Hofer, ktorý ako odporca čarovania napísal knihu o podvodných praktikách bohýň, divák zachytí i slovo súdruh a náznaky totalitných praktík, ktoré viedli k zániku tradície bohýň (jedným z posolstiev knihy je, že bohyne prežili inkvizíciu aj vojny, zničili
ich až komunisti), hovorí sa o poverách. Sem-tam sa aj čaruje – na to je na javisku nachystaný celý scénický dispozitív (škoda drobných nešikovností, ako dierka na makovici prelepená páskou), ktorý však v konečnom dôsledku ostáva málo využitý. Všetky hrnčeky, sklíčka, lapače snov, byliny vytvárajú predstavu kopaničiarskej chalupy bohyne, ale priamo sa nepoužijú. Ani ľudová pieseň Čižíček, ktorá zaznie, nemá celkom jasné významové napojenie na etnologický rámec, z ktorého inscenácia čerpá.
Preto by bolo dobré ujasniť si, či chce inscenácia primárne pracovať s témou inakosti a sociálneho vyčleňovania, prípadne sociálnej determinácie, útlaku prostredia a podobne (táto téma je prítomná aj cez náznak Dorinej homosexuality), čo je nanajvýš legitímne a pre danú vekovú skupinu aj autentické, alebo chce práve upriamiť pozornosť na špecifický príbeh žitkovských bohýň. Zároveň by mohlo inscenácii prospieť aj uvažovanie o dôležitosti niektorých prvkov a motívov – napríklad dlhých scén nástupu, ktoré majú pôsobiť aj odľahčujúco a humorne, ale ukrajujú pozornosť a čas významotvornejším výstupom a pod.
Celkovo je totiž inscenácia nápaditá, niekedy ale z hľadiska kombinovania prvkov a postupov (civilné vs. štylizované herectvo, inscenovanie pragmatického sveta internátu v scénickom prostredí kopanícatď., fragmentované témy) až priveľmi roztrieštená a nesúrodá.
"

Mgr. art. Martina Mašlárová

  úvodná     o predstavení     inscenačný tím   o súbore     povedali o inscenácii     foto     video     zo zákulisia 

bottom of page